NSFC Röportajlar

Nsfc Röportajlar

 

 

Nadide Sultan'ın Nezih Üçler ile düet yaptığı yeni şarkısı "Vazgeç Kalbim" müzik severlerle buluştu. Kendisiyle hem yeni single çalışmasını konuştuk, hemde değerli Fan Club üyeleri Nabi ve Burak Karagöz’ün sorularının yer aldığı güzel bir röportaj gerçekleştirdik.

 

Kariyerinizde ilk defa bir düet çalışmasına yer verdiniz. Nasıl gelişti bu uyumlu birliktelik?

Ben Nezih Üçler'den bu şarkıyı alırken onunla düet yapmak istediğmi söyledim. O da olur "Sultan'ım" dedi. Stüdyo çalışmaları sırasında bir Pazar günü İzmir'den geldi ve şarkıyı birlikte seslendirdik.

 

Bu çalışmayla birlikte son dönemlerde herkesin hemfikir olduğu bir düşünce ise: "Vazgeç Kalbim" Nadide Sultan’ın müzik kalitesini ortaya koydu." Ne düşünüyorsunuz bu oluşan olgu ile ilgili?

Çok teşekkürler. Akustik bir çalışma olsun istemiştik, sanırım güzel de oldu. Nezih çok iyi bir şarkıcı onunla çalışmak çok zevkliydi.

 

Vazgeç Kalbim’in klibi ekranlara ve video paylaşım sitelerinde yer almakta. Klip konseptini nasıl

belirlediniz? Ve yine kariyerinizde bir ilk gerçekleştirerek yönetmenlik koltuğuna geçtiniz. Nasıl bir duygu yönetmen olmak?

Aslında konsepti Hakan Yonat ve ekibimiz ile beraberce belirledik. Görüntü yönetmenimiz Cüneyt Denizer harikaydı. Gerisi çok kolaydı zaten, çok da zevkliydi.

 

Master eğitiminiz için bir tez çalışması hazırladınız. Daha sonra da aynı okulda doktora sınavını kazandınız. Tezinizi hangi konu üzerinde hazırladınız. Ve bu süreç nasıl geçti?

Tezim Türk musikisinin muhteşem bestekarı Saadettin Kaynak'ın türkü formundaki eserlerinin incelenmesiydi. Bu tezle masterımı bitirmiş oldum. 5-6 ay danışmanım Şirin Karadeniz'le çalıştık. Konu harika ve heyecena verciydi. Sanırım doktora bitirme tezime sıra geldiğinde bu konuyu biraz geliştirebilirim.

 

Geçtiğimiz günlerde Haliç Üniversitesinde Doktora Eğitimini kazandınız. 2009 yılında yine bir "NSFC" Röportajımızda doktora eğitmi için "Şimdilik biraz hayal gibi, uzun ve uzak yıllar var daha" demiştiniz. Şuanda neler hissediyorsunuz.

Vay! öyle mi demişim. Galiba herşey hayal etmekle başlıyor dedikleri doğruymuş. İyi ki de hayal etmişim. Doktora sınavına girerken çok heyecanlandım, şimdiyse çok mutluyum. Gerçi sanat dallarında yapılan doktora çalışmasına sanatta yeterlilik deniyor ama olsun.

Bir de geçmem gereken çok zor bir akademik dil sınavım var. Bu yıl daha çok ona hazırlanacağım. Tabi işler aynen devam.

 

NSFC gelişim sürecinde ve artık sizin yazılarınızla daha da güzelleşecek. Nasıl buldunuz bu fikrimizi? Ve NSFC' nin çalışmalarını, gelişimini, takibini nasıl buluyorsunuz?

Aramıza senin de katılmanla daha da güçlendik Burak'çım. Bence süper fikirler buluyorsunuz, sizden enerji ve umut doluyorum. Çünkü sizler harika gençlersiniz Burak ve Nabi ellerinize sağlık harika gidiyorsunuz.

 

Daha önce iki dizi ve iki filmde rol aldınız. Tekrar bir dizide veya filmde yer almak ister misiniz?

Galiba sit-com da olmak keyif verebilir. Ama bu ara biraz zor zaman ayırmak.

 

Çok sıkı bir radyo dinleyicisisiniz, hangi Türk şarkıcıları beğenirsiniz ve dinlersiniz.

Sıla, Gülşen, Tarkan ilk aklıma gelenler. Ama aslında Fettah'ı ve sayamadığım birçok kişiyi de beğeniyorum.

 

17 yıllık uzun bir sanat hayatanız var, bu uzun süreçte her zaman şarkılarınız ve albümleriniz ile zirvede kalmayı başardınız. Çıkardığınız albümlerden bir top 5 listesi yapsak bu listede hangi şarkılar olur.

Zor bir seçim Nasıl yapsam? Bu değişken bir durum ama sanırım şöyle;

Vazgeç Kalbim

Tutuldum

Olmadı Gitti

Vuslata Beş Kala

Alışkanlık Yaparım

 

Bundan önce çok güzel projelerde yer aldınız. Yeni bir program sunuculuğu, jüri üyeliği vs. var mı?

En son bir müzik programı "Nadide Geceler"i hazırladım ve sundum. Bol bol canlı şarkılar söyledik, çok keyifliydi. Umarım olursa öyle birşey olur, çünkü müzik yapmak bana keyif veriyor.

 

Başarılı yönetmen sevgili Hakan Yonat ile kısa bir süre önce evlendiniz. Evlilik nasıl gidiyor?

Çok güzel. Herkese tavsiye ederim eğlenceli.

 

Müzik üzerinde en büyük hayaliniz ve gerçekleştirmek istediğiniz projeleriniz nelerdir?

Lara Fabian'la düet yapmak isterdim, Mustafa Ceceli'ye kaptırdım.

 

Hayatınızda herhangi bir kişinin en favori insanı oldunuz mu?

Arkadaşlarımın favorisiyimdir. Şaka bir yana bilmem hiç sormadım.

 

Yaşayamadığınız için pişmanlık duyduğunuz bir şey var mı?

Sadece yaptığım hatalardan pişman olurum.

 

Yalan söylemenin sizce uygun olduğu durumlar varmıdır? Beyaz yalanlar söyler misiniz?

Biliyorum doğru değil ama eğer birilerinin arasını yapıcaksam veya hayat memat meselesiyse, biraz gerçeği eğip bükebilirim.

 

Hiçkimsenin göremediği bir özelliğiniz var mı? Varsa neden bugüne kadar gizli kaldı?

Vardır, bilmedim şimdi.

 

Şu anda yaptığınız işin dışında ne iş yapmak isterdiniz?

Hiçbirşey. İşimi çok seviyorum, ne kadar stresli olsada.

 

Espirili ve zor bir soru ile röportajımızı bitirelim. Yakın bir arkadaşınız kanunsuz bir iş yapsa onu ihbar eder misiniz?

Hayır etmem galiba.

 

 

Nadide kendi yazdığı ve bestelediği yeni şarkısı "Anlayan Anlar" ile müzik severlerle buluştu. Kendisiyle hem yeni single çalışmasını konuştuk, hemde değerli Fan Club üyeleri Nabi ve Burak Karagöz’ün sorularının yer aldığı güzel bir röportaj gerçekleştirdik.

Vuslat'a beş kala ve Tutuldum gibi size ait olan bir çok eserden sonra yine sözü ve müziği size ait bir şarkıyla çıkış yaptınız. Dinleyenlerden nasıl tepkiler alıyorsunuz.

Şarkı fıkır fıkır ve bunu sevenlerim hemen sahiplendi. Çok sevip paylaştılar. Youtube da Anlaya Anlar'ın altına gelen yorumlar o kadar güzel o, kadar samimi ki :)

 

Kendi söz ve beste çalışmalarızda böyle fıkır fıkır bir besteyi ilk defa sizden dinliyoruz. Bize Anlayan Anlar'ın oluşum sürecini biraz anlatır mısınız?

Bakın siz de fıkır fıkır demişsiniz. Bu şarkı biraz gözlemlenmiş, biraz hayal edilmiş, dalga geçen, göndermeli bir şarkı. Melodik yapı ve ritm olarak piyasadaki şarkılardan da farklı. Bu şarkı derdini direk anlatıyor, hiç yolu uzatmadan... Yaz ortasında birden dilimden dökülüverdi. Ondan sonra abimle ve sonra orkestra arkadaşlarımla paylaştım. Onlar sevince üzerinde durdum iyice ısındım ona. Sonra da hadi yapalım bu şarkıyı dedik:)

 

Müzik kariyerinizde ilk defa Anlayan Anlar çalışmasıyla birlikte bir digital single yayınladınız. Bunun devamı gelecek mi? Yoksa ufukta bir albüm çalışması mı var?

Ufukta yine single görünüyor. Bir şarkı mı olur, iki şarkı mı bilinmez ama artık uzun uzun albüm çalışmalarından ziyade yaptıklarımızı hızlıca sevenlerimizle paylaşmak istiyoruz.

 

Peki ileride, digital single olarak yayımladığınız bütün şakıların yer aldığı sevenlerinizin CD olarakda arşivliyebileceği bir albüm çıkartmayı düşünüyor musunuz?

Bilmiyorum ki olabilir de.

 

Size en çok sorulan sorulardan birtaneside, böyle hareketli, giderli mesajların bol olduğu bir şarkıya nasıl bir klip geleceği. Belirlenen bir konsept var mı?

Hayır maalesef kararsızız

 

Fotoğraf çalışması ve albüm kapak resmi çok güzel. Kiminle çalıştınız ve nerede çekildi bu muhteşem pozlar?

Pelin Karamehmetoğlu, Ağva'da çekti. Saç-makyaj sanatçısı Mutlu Genç bu makyaj sitilinde ısrarcı oldu. Styling çalışması ise Selin Karamehmetoğlu'na ait. Tabii genel hatlar benim isteklerime göre belirlendi.

 

Geçtiğimiz sezon ‘’Nadide Geceler’’ adlı bir müzik eğlence programıyla bizlerle oldunuz. Var mı önümüzdeki günlerde yeni bir Dizi, Film veya Tv Programı projesi?

Aslında net birşey yok. Konuşulan karara bağlanmamış şeyler var. şu an yok da diyemem var da diyemem

 

 

Günümüzde artk sosyal medya kullanımı vazgeçilmez bir oluşum oldu. Genellikle sizde aktif bir şekilde paylaşımlarda bulunuyorsunuz. Bazen sizi üzen veya sinirlendirenlerin olduğu gibi, eleştirenler, sevgi dolu veya komik mesajlarıyla güldürenlerde oluyor. Siz nasıl değerlendiriyorsunuz bu durumu?

Bütün sosyal mecralara yetişememekten bazen öyle çok bunalıyorum ki anlatamam.

Araba kullanırken veya toplantıdayken yazamıyorum okuyamıyorum mesela.

 

Çoğu radyolar veya Müzik kanalları bazı isimlere gereksiz engeller koyuyor ve klip veya şarkılarını yayımlamıyorlar. Bu üreten bir kişi için sizce küskünlük yaratıyor mu?

Yaratmaz mı tabii ki. Ama olsun engeller aşmak içindir.

 

Geçmişe bağlı olarak mı yaşarsınız yoksa anımı yaşarsınız?

Daha çok gelecekte yaşarım Onun için biraz endişeliyimdir :)

 

Eski şarkılarınızı söylemeyi sever misiniz? Sizin en çok beğendiğiniz, söylemekten keyif aldığınız eski şarkılarınız var mıdır?

Evet Özellikle Alışkanlık Yaparım, Dene Bakalım, Olmadı Gitti ve tabii her gittiğim yerde Konyalım'ı da istiyorlar.

 

Şarkılarınızın gerektiği kadar duyulduğuna, hak ettiği başarıya ulaştığına inanıyor musunuz?

Maalesef bir kısmı değerini bulurken bir kısmını da tanıtamıyoruz. Bazen öyle güzel şarkılar tabiri caizse güme gidiyor ki. Beklentileriniz oluyor, hayalleriniz oluyor o şarkılarla ilgili heyecanlarınız oluyor onların hepsini çöpe atmanız gerekiyor.

 

Konserler ve özel gecelerde en çok tercih edilen isimlerden bir tanesiniz. Sanat hayatınızda 16. yılınızı geride bırakmaktasınız. Bugüne kadar kaliteli işlere imza attınız, bugünlere gelmek, bu kadar başarılı olmak elbet ki kolay olmamıştır. Bize kısaca şöhret hayatınızı anlatabilir misiniz? Sizi zorlayan şeyler oldu mu?

Çok küçük bir yaş bence 20 yaş. Ben o yaşda ünlendim. İşinizi yapmayı bırakıp keyfe de dalabilirsiniz. Çalışmak lazım, üretmek, şarkı söylemek lazım. O zaman başarırsın Engelleri aşarsın. Ben de sahnemdeki başarıyla ayakta durdum Allah yardım etti ve bugüne geldik. Bakalım bundan sonra neler olacak. Ben seviyorum şarkı söylemeyi :))

 

1997 yılından yani çıkış yaptığınız yıldan, bu güne kadar ne kadar değiştiniz, bu değişiklikten memnun musunuz?

Geliştiğimi düşünüyorum. Hem müzikal anlamda hem kişisel anlamda. Manevi gelişim tabii dış görüntüye de giyiminize de yansıyor. Eğitimime devam etmem de belki bunda etkili oluyordur.

 

Bizlere, yani seni sevenlere son olarak neler söylemek istersin?

Arkadaşlar bu güzel röportaj için teşekkür ederim. Güzel sorular hazırlamışsınız. Bu vesileyle bayramınızı kutlamak isterim. Allah kazasız, sağlıklı ve sevdiklerinizle harika bir bayram nasip etsin.

‘Bizde size çok teşekkür ederiz. Bize vakit ayırıp sorularımızı yanıtladığınız için. Sanat hayatınızda başarılar ve aşk hayatınızda da mutluluklar dileriz. Seni çok seven ve her daim destekçilerin NSFC’ den bol sevgiler

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

Geleneksel her sene gerçekleştirdiğimiz NSFC Röportajında sadeleşmiş Nadide’yi, hedeflerini ve yeni albümünü konuştuk…

 

Son albümünüzden biraz bahsedelim… ’Hayat Aşktan Yana’ dinleyenlerden nasıl tepkiler aldı? Nadidenin sadeleşmiş yorumu ve görünümünü nasıl buldular?

Çok beğeniliyor Ben de herkes gibi yorumculuğumun en iyi olduğu albüm olduğunu düşünüyorum

 

Sizi ve müziğinizi doğru anlatan bir albüm olmuş Hayat Aşktan Yana. Peki bu albümü kariyerinizde yeni bir başlangıç olarak mı değerlendiriyorsunuz?

Kesinlikle öyle Bu albüm kariyerimde başka bir kapı açtı

 

Aslında şöyle diye bilir miyiz asıl olan Nadide bu albümle birlikte ortaya çıktı

Çünkü zamanında yaratılmış olan Nadide Sultan imajı gerek magazinden gerek plak şirkenizden sizi yıprattığı için uzaklaştınız bir dönem. Keşke zamanında dogru insanlarla çalışşaydım diyor musunuz?

Keşke daha önce TMC ile Mustafa Karahan la tanışsaydım diyorum, ama geçmişe dönemeyiz ve herşey zamanı gelince olur. Kadere inanıyorsak bu böyle olmalıymış demeliyiz.

 

Albüme genel olarak baktığımızda bir özen ve titizlik görebiliyoruz … Şarkı sıralamasının bile aşkın tüm evrelerini anlatan küçük bir detay yakalıyoruz… Albümü oluştururken her şeyi baştan planlandığı gibi mi ilerledi yoksa spontane gelişmelerde oldu mu?

Aslında Mustafa bey çok planlı biri. çok planlı çalıştık. Ben daha spontanımdır bazı şeyler de o an gelişebiliyor. Aslında benim adıma bu kadar profosyonel çalışan bir ekibin olması benim bu kadar rahat etmemi sağladı.

 

►Albüme 2. bir klip gelecek mi?

Çok yakında Taşındım Yüreğinden´in versiyonuna klip gelicek

 

►Sesinizin güzelliğini ve rengini her sarkıda ayrı bir şekilde ortaya çıkaran bir albüm olmuş Hayat Aşktan Yana… Albüm sırasında Kıraç öyle bir sır verdi ki tüm mantığım değişti demişsiniz albüm teşekkür yazınızda. Neydi bu sır özel değilse bizimle paylaşırmısınız?

Aslında müziği bilen herkes az çok bilir ki Artikülasyon diye birşey vardır önemlidir ama tam olarak uygulayan o kadar az ki... İşte bununla ilgili birkaç pratik yöntem gösterdi Kıraç ve birkaç gün o şekilde çalıştım. Sonra takip etti fikirlerini söyledi, okumalardada yanımızda oldu. Bu vesileyle tekrar teşekkür ediyorum

 

►Albümünüzde sizin yüreğinize en çok dokunan ve hikayesi özel olan şarkı hangisi?

Ayırt edemiyorum ki Bütün şarkılarımla özel ilişkilerim var Hepsini ayrı ayrı ruhumun bir tarafıyla yaşıyorum. Onun için seçemem ki…

 

►Beni Sordu Mu? Fazlasıyla duygu yüklü ve hikayesi özel olan bir şarkıdır… Bitmemiş bir aşk ve hala umudu olan bir kişi… Sizce zor değil midir bu süreç?

Beni sordu mu, beni sözleriyle çok incitmiştir. Hep o durumda olan bir kız olduğunu düşünüyorum ve ona çok üzülüyorum

 

Gelelim başka yeni bir projeye… Yeni bir kanal olan FOG Tvde uzun bir aradan sonra ’Nadide Geceler’ adlı bir Tv programı sunuyorsunuz. İçeriğinden bize biraz bahsedebilir misiniz?

Fog Tv de yayınlanan Nadide Geceler benim hayalimdeki programdı. Hep müzik yapacağım bir programım olsun istiyordum. Müzik yapalım müzik konuşalım,beraber çalalım, beraber söyleyelim. Herhalde her şarkıcı ister bunu. Çünkü biz şarkı söylemeyi seviyoruz…

Her hafta gelen sanatçı arkadaşımla enine boyuna müzik konuşmak her telden sohbet etmek çok eğlenceli

 

►Albümde ayrılığı anlatan bir sürü şarkı var ve siz son mesaj olarak Hayat aşktan yana diyorsunuz. Gerçekten Hayat daima aşktan Yana mı?

Gerçekte de öyle değilmi aşk acı sonla bitse de onu istiyoruz. Bizi acıtsa da istiyoruz mutlu etse de, etmese de. Evet şarkılar aşkı ayrılığı ya da aşkı arayıp bulamamayı anlatıyor, ama yine de Aşk‘tan vazgeçme diyoruz. Taşındım Yüreğinden diyip gidebiliyoruz ama yeniden doğup Hayat Aşktan Yana diyoruz yine de sevebilirim diyoruz…

 

90ları nasıl değerlendiriyorsunuz? Halen o yıllara bir özlem olduğunu görebiliyoruz tüm dinleyenlerde… sizce artık 90lardaki gibi kalıcı şarkılar çıkmıyor mu?

90 lar Türk popunun zirve yaptığı dönemler. Onun için mi özlüyoruz, yoksa o şarkılar mı çok güzeldi bilmiyorum… Ama güzeldi… Hiç kuşkusuz güzel ve heyecan vericiydi.

 

Nadideyi daha yakından tanıyalım…

 

Sevdiğiniz ve sevmediğiniz özellikleriniz neler?

Sevdiğim şeyler gülmeyi severim gülümsemeyi severim insanları severim sevgi insanıyım ben

Sevmediklerimse oooo çok var :) İlk olarak gereksiz yere panik yapabiliyorum, tez canlıyım, çabuk demorolize olurum.

 

Burcunuzun hangi özelliklerini taşıyorsunuz?

Bilmem insanın kendini anlaması da anlatması da çok zor. Dışardan birinin tarif etmesi daha kolay, ben kolay olanı seçiyim sence burcumun özelliklerini taşıyor muyum

Azimliyim hırslıyım bunlar burcumun özellikleri ama akrep deyince akla gelen diğer şeyler var mı bilmiyorum Burayı sen cevapla :))

 

Azimli ve hırslı bir karaktere sahip olmanızı Üniversitedeki başarılarınızdan gözlemlemek mümkün. Hobileriniz nelerdir?

Zaman zaman zevk aldığım hobilerim değişiyor… Tarihi romanları çok severim ama bazen de takı yapmak gibi el sanatlarını çok severim bazense üst üste bir kaç film seyretmek beni çok rahatlatır

 

Fobileriniz var mı?

Fobilerimi sordun Eyvaaah çok var çokk :) Ailemden birini kaybetmek, uzun süre kapalı yerde kalmak. Mesela denizde yüzerken birden aklıma jaws filmleri gelir ve paniğe kapılır hemen açıklardan sığ yerlere doğru yüzerim. Daha anlatıyım mı ?:))

 

Bence bu kadar yeterli daha fazla derinlere inmeyelim ki fobileriniz artmasın. Çalabildiğiniz enstrümanlar hangisi?

Kanun, Tambur ve çok az da Piyano

 

►En çok neye para harcarsınız?

En çok ayakkabı galiba. Daha iyi yerlere harcadığımı söylemek isterdim ama durum bu Napıyım herkesin hatası var :)

 

Takip ettiğiniz bir dizi veya Tv programı var mı?

Baştan sona her hafta bir diziyi izlemiyorum. Denk gelemiyorum hem de kendimi diziye vs görede ayarlamıyorum. Ama tabii benim de favorilerim var :) Muhteşem Yüzyıl ve seyredebildiğim kadarıyla Karadayı hoşuma gidiyor

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Nadide Sultan Almanyaya bu yıl ,,6.’sı düzenlenen Saarland Türk Günü için konseri geldi ve kırmayıp Fan Club üyelerinin sorularını yanıtladı. Röportajımıza ilk olarak en çok merak edilen soruyla başlıyoruz

 

Yeni bir klip yada albüm bu yıl bizlerle olacak mı?

Yaza, benim sınavlarımın ve konserlerimin yogunlugundan dolayı bir albüm hazırlayamadık. Yeni albüme Kara Kara’yı koyacağız. Şu anda repertuar aşamasındayız ve şarkı arıyoruz, bütün herkesin haberi olsun bana dolayısıyla sana şarkıları ulaştırabiliriler. Amatör, profesyonel herkesten şarkılar dinlemek istiyorum. Albümün yapımcılığını sevgili Nur Öztürk PMD Yapım üstlenecek ve pop şarkılarından oluşacak bu albüm ile yakında sevenlerimin karşısına çıkacağım.

 

Mezuniyet heyecanı seni sardı mı?

Eveeeet. Bir mutluluk, kep atacak olmanın heyecanı içerisindeyim.Ama bir yandanda bitiğini anladığınız anda bir burukluk yaşıyorsunuz. Mesela ders yapmak yada dersten kaytarma piskolojisi, arada kantine kaçmak, arkadaşlıklar hepsini çok özleyeceğim. Devamında Master yapacağım ama o daha çok olgun adam işi olduğu için aynı heyecanı pek yaşayamayacağım düşüncesi içerisindeyim.

 

Konserde insanlara bakarken neler hissedersin?

Genelde herkesi bir bütün olarak görürüm ve o bütünü eglendirmeye yönelik hareket ederim, onların ne istediğini veya onların memnun olup olmadıklarını düşünürüm. Bazen sahnede birisiyle göz göze geldiğim anda içimden ‘ben şu anda bu kadar kişiye şarkı söylüyorum ve beni dinliyorlar… Aman Allahım diyorum… Gerçek hayatta çok utangaç biriyim ama sahnede herşey değişiyor.

 

Müzik piyasasında hak ettiğin yerde olduğunu düşünüyor musun?

Daha iyi şeyler yapmak istiyorum. Beni sevenlerinde benden beklediği gibi. Tabiki olduğum yerden memnun olmadığım anlamına gelmez. Bir insan kendini her zaman geliştirmelidir ve olduğu yerde kalmamalıdır.

 

►Müzik sektöründeki gidişatı nasıl değerlendiriyorsun? Herkes Single yapmaya basladı?

Ne Yapsınlar. Para kalmadı piyasada. Şu anda müzik sektörü bundan yıllar önce film sektörünün içine düştüğü bunalımlı dönemini yaşıyor. İnternet çağındayız ve insanlarn şarkı satın almak için interneti kullanır oldu. E tabi legal siteler oluştukça biraz kendine gelmeye başladı müzik piyasası. Ama daha uzunca bir süre bocalayacak. Onun içinde Single çalışmaları yapılıyor, çok fazla para harcamıyorsunuz ve herkese onu en iyi şekilde tanıtma fırsatınız oluyor.

 

Tek başına olmak melankolikleştirir ve beni hüzünlü yapar

 

Survivor’da sende yarışmak ister miydin?

Beni davet etmişlerdi ama ben kabul etmedim. Hem derslerimden hemde benim kendimi içinde gördüğüm bir tablo değil o.

 

Nadide Sultan’ı bize nasıl anlatırsın?

Fazla duygusal ve bir çok şeyi içine atan biriyim. Dışa dönük tarafım insanlarla beraber olunca kendini gösteriyor. İnsanlarla olmayı çok seviyorum. Eğer o utangaçlığı atarsam bir kaç saniye sonra çok neşeli biri haline gelebiliyorum. Ama eğer atamazsam çok içine dönük bir şekilde, çok sıkıntılı geçer. Ama genelde insanlarla olmak bana neşe verir. Tek başına olmak melankolikleştirir ve beni hüzünlü yapar.

 

Herhangi bir anı yaşama şansın olsaydı, bu an ne olurdu?

Herhalde çok büyük bir konserde 100binlerce insana yabancı ve türk şarkıları söylemeyi isterdim. Belki Türkiyeyi büyük bir organizasyonda temsil ediyor olmak. Belkide çok güzel bir şarkıyla Lara Fabian ile düet yapmak.

 

Belki bu hayaller bir gün gerceklesirer

İnşallah. Ama Türkiye’de müzik piyasası için pazar ancak Türkiye sınırları içerisinde. Ama Avrupa ülkeleri özellikle Amerika piyasası çok büyük ve 100Milyonlarca kişiye ulaşabiliyorlar. Dolayısıyla bu işe çok para harcıyorlar, bu işte profesyonelce uğraşabiliyorlar ve böylece başarı bir birini götürüyor. Örnek olarak bizde çıkan bir albüme ‘Wow bir Milyon sattı diyoruz, ki artık böyle rakamlar yok. Ama orada milyonlarca satıyorlar. Amerikada bir albüm çıktığında bütün dünyanın haberi oluyor. Çok büyük paralar ve çok büyük harcamalar söz konusu. Bu işe ne kadar çok harcarsanız, ekibiniz ne kadar güclü olursa o kadar iyi olursunuz. Türkiyede aslında çok yetenikli insan var, çok güzel, zengin ve her yöresinde ayrı tonları barındıran müziğimiz var ve çok iyi besteciler var fakat finanz konusunda fazla yeterli değiliz.

 

Son zamanlarda seni etkilegen bir haberi bize anlatabilir misin?

Kötü şeylerden çok etkilenirim. Onları hiç söylemeyeyim . Son zamanlarda iyi yönde beni çok etkileyen şey hastanelerde 18 yaşından küçüklere ücret uygulanmaması. Bu Türkiyeyle ilgili çok büyük bir adım. Bir iki yıldır çok memnun olduğum bir şey.

 

En`ler

 

Seni en yansıtan ve anlatan şarkı hangisi?

Sibel Can’ın yorumladıgı Sezen Aksu sarkısı ‘Beyaz Sayfa’ Beni öldürüyor… çok güzel bir şarkı. Beni yansıtan kendi şarkılarımdan mesela Tutuldum.

 

Şuana kadar hayranların tarafından yapılan en güzelşey neydi

Nabi ne söyliyeyim, bir çoğunu sen yaptın. En güzel sey bana dogum günüm için site hazırlaman.Ondan sonra yine yaptıgın en güzel sey Kral Fanlar programına taa Konyadan akrabalarını bırakıp yanıma gelmen. Bilmiyorum bazen çok hüzünlü anlarımda seninle yazışmalarımız oldu, belki beni anladın belki anlamadın ama bana çok moral depoluyorsun. Ondan sonra sevenlerimin yaptigi fotograflarımla ilgili çalısmalar yada Medine’nin bana yazdıkları çokk hosuma gidiyor.

 

►Hayatındaki en vazgeçemeyeceğin eşya?

Cımbız

 

En çok takip ettiğin radyo hangisi?

Radyo Turkuvaz, Radyo Klas, Power fm

 

Röportaj için çok teşekkür ederim güzel bir konser olacağından eminim. Hayranlarına son olarak ne söylemek istersin?

Inşallah güzel bir konser olacak, bende onlara canlı canlı şarkı söylemeyi çok seviyorum. Beni sevdikleri ve beni takip ettikleri için teşekkür etmek isterdim. Hepiniz gerçekten çok güzel şeyleri hak eden çok güzel kalpli insanlarsınız. Bunu söylerken bile burnumun direği sızlıyor. Hakikaten bazen beni çok duygulandırıyorsunuz, çok teşekkür ediyorum hepinizi çok seviyorum.

.

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Yeni Maxi Single ile 2 yıl sonra müzik dünyasına tekrar merhaba dediniz. Albümle ilgili nasıl tepkiler alıyorsunuz?

Albüm çok beğeni topluyor ben de ekibim de çok mutluyuz bundan dolayı. Birçok yerede albüm kalmamış. Sude Bilge Demir prodüktörüm ve her konuda fikrine eserlerine çok güvendim o da bana güvendi ve sonuç yüzümüzü çok güldürüyor.

 

Eğitiminizde son seneye girdiniz ve bitiminde kep giyeceksiniz. Sizi bu durum heyecanlandırıyor mu?

Kep giyme fikri çok heyecanlı bir durum tabii eğitimime o kadar ara verdikten sonra daha da önem kazandı okulu bitirmek. Şimdi de nerde master yapmalıyım düşünceleri sardı

 

Siz 13 yıldır müzik dünyasındasınız ve bugüne kadar 6 tane albüm yaptınız. Peki sizin bu değisiminiz aslında ne zaman başladı?

 

Hep gelişmeye açıktım ama doğru ekip herşey demek ve doğru ekibi bulunca bırakmamak. Aslında her albümde bişeyler değişti ama bu kadar doğrusu olamamıştı bu da 2 yıl ince planlanıp başladı aslında hep beraber karar verdik Sude”yle

 

Olmadı Gitti klibi güzel ve eğlenceli bir klip olmuş. Intikamınızı güzel bir şekilde almışsınız. Klip çekilirken mutlaka komik ya da enterasan sahneler olmuştur. Bizimle birazda olsa paylaşırsanız seviniriz.

Evet çok eğlendik Ama başıma geleni söylesem mi bilmiyorum Hadi söyliim. Ben hayvanları çok severim hele tavşanları şimdi ben sihirbazın yardımcısıyım ya tavşanı sevmem gerekiyor fakat altına kaçıran tavşan beni mahvetti ben tavşanı ürkütmemeye çalışıyorum ama çok kötü kokuyo… ahhh nasıl bir durumdu o. Sonra ekipten bir melek adını vermiyim onu seve seve korkutmadan yıkadı bende kucagıma rahatlıkla bastım

 

Başarılı bir ekibiniz var bunu aranjelerinde veya fotoğraflardada görebiliyoruz. Peki prodüktörünüz Sude Bilge Demir ile nasıl biraraya geldiniz?

Sude çok önemli bir besteci biliyosunuz. Ben ondan şarkı almaya gitmiştim biranda ben ona kariyerimle ilgili isteklerimi o dabende gördüklerini benim yapmamı hayal ettigi şeyleri anlatmaya başladı sonra bana bu harika cover”ı önerdi ben bayıldım daha sonrasında çok sık bir araya gelmeye ve aranjörler konusunda vs kararlar vermeye başladık herşey kendiliğinden oldu Allah ayarlamıştı bu belliydi. Bana harika bir ekip kurdu acayip başarılı yolumuza beraber devam etmeyi istiyoruz

 

Bu maxi single daki şarkıların tümü ayrılığı yansıtıyor. Bu konsept bilerek mi seçildi?

Aslında ayrılıkla ilgili olmasını biz seçmedik o şarkıları hissettik o kadar. Daha önemli bir ayrıntı var albümde bestesi veya sözü olan sanatçıların hepsi çok iyi şarkıcı ne rastlantı değil mi?

 

İkinci bir klip çekemeyi düşünüyormusunuz?

Düşünmezmiyim ama hangi şarkı olmalı ona karar vermeli ve daha zamanı var… Olmadı Gitti biraz daha dönmeli Harika bir Sezen Aksu şarkısı biraz bu patlamanın keyfini çıkartalım

 

Single her zaman yeni bir albümün habercisidir. Albüm çalışmalarınız başladı mı?

Evet Eylül ayıyla beraber başlarız dedik ama biraz erken başladık belki hızlandırırız. Sude harikabir şarkı yapmış bikaç tane de bulduğu şarkılar var seçicez içinden beraberce karar vericez bakalım ne olucak bizce bugüne kadarki kariyerimdeki en büyük adım olacak.

 

Aştan Ölsem albümünüzde ””Kaç yıl geçti aradan”” adlı bir Sezen Aksu şarkısı yorumlamıştınız ve şimdi ”Olmadı Gitti” şarkısını. Peki yeni albümde Sezen parcaları olacak mı?

Umuyorum ki olacak Sezen Aksu ya herkes gibi ben de hayranım inşaallah olur bunun için çabalarımız var

 

 Müzik dünyasının şimdiki durumunu nasıl değerlendiriyorsunuz?

Teknolojiyle doğru orantılı olarak Çok farklı bir platforma taşındı müzik. Hala interneti doğru kullanamıyor müzik piyasası bunla ilgili sorunlar var ama çok farklı tarzlar deneniyor hoşuma gidiyor bu cesur müzisyenler var ama bi yandan da aman şu tutar şeklinde sunun şarkısına benzesin diye kötü taklitler yapanlar var aman onlardan uzak durmalı katiyyen dinlemiyorum var bile saymıyorum.

 

Ramazan ayında formunuzu korumak için yaptığınız özel bir şey var mı?

Yediklerime her zamanki kadar dikkat ediyor ve iftarda sofradaki herşeye saldırmıyorum.

 

 Hayatınızda özel kişileri sayarmısınız?

Hayatımda özel çok kişi var annem,kardeşlerim,babam, arkadaşlarım, Sudiş, Betül ve sizler daha başkasına gerek yok.

 

Sizi sevenler için paylaşmak istedikleriniz?

Bütün beni sevenlere çooook teşekkürler umarım aramızdaki bu sevgi büyüsün bütün sevgisiz insanlara yayılsın. Sana çok teşekkürler bu güzel sorular için sevgiler Nabi cim birikimine çalışkanlığına bayılıyorum …

 

Sıra geldi En ”lere

 

En nefret ettiğiniz şey?

En nefret ettiğim şey yalan

 

En çok sevdiğiniz yemek?

Patlıcanlı heryemeğe bayılırım

 

En son aldığınız albüm?

En son Betül Demir”in ”Herkes Haklı” albümünü aldım harika bir Sezen Aksu şarkısı ve sesini çok seviyorum onun

 

En sevdiğiniz mekan?

En sevdiğim mekanlar denize kıyısı olan mekanlar

 

En çok korktuğunuz şey?

Sevdiklerime bişey olmasından çok korkarım

 

En çok izlemekten keyif aldığınız diziler?

Şu ana kadar Merlin,C.S.I .ve Heros

 

(01.09.2010/NSFC-Nabi NSFC)

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

►10 yil sonra ITÜ´de tekrar okuma şansınız olduğunu duyunca neler hissettiniz?

aslında önce heyecanlandım çok istediğim bir fırsattı sonra da korktum uyum sağlayamamaktan

ama korkularım boşa çıktı ve iyiki de dönmüşüm kendimi çok şanslı hissediyorum

 

Dr. Nadide Sultan olarak anılmak istediğinizi bir röportajınızda dile getirmiştiniz. Kaç yıl sonra size böyle hitap edebileceğiz?

oooo İnşaallah olur ama şimdilik biraz hayal gibi uzak uzun yıllar var dahaama olsun herşey hayallerle başlar öyle değil mi

 

Bu arada her hafta Pazartesi akşamları sizin 2007´den itibaren Nadidece adlı bir programı sunuyorsunuz. Acaba Radyo DJ yi olmak nasıl bir duygu?

radyoda dj lik her zaman söylüyorum biraz deli işi yani kendi kendine konuşuyorsun düşünsene aslında çılgınca radyoda dj lik her zaman söylüyorum biraz deli işi yani kendi kendine konuşuyorsun düşünsene aslında çılgınca

 

Yeni bir albüm projesinin olduğu seklinde haberler aldık. Peki albüm ne zaman bizlerle olacak? Vede hangi tarzda bir albüm olacak?

yeni albüm oldukça yavaş ilerliyor şarkı yapmak siparişle olmuyor veya bestecilere de siparişle şarkı yaptırmak doğru değil yapanlar var tabii ama o da duygu açısından samimi olmuyor

anlayacağın daha repertuar içime sinmedi .. bakalım daha ne kadar sürecek bu repertuar dönemi ?

 

►Albümde bir Sezen Aksu vede bir Serdar Ortaç parçası olduğunu dile getirmiştiniz. Diğer albümlerinizde olduğu gibi sizinde besteleriniz yer alacak mı?

serdar ortaç şarkısından vazgeçtik tabii ekibimle beraber tek kişi karar vermiyoruz hepimizin ortak fikriydi serdar dan daha iyi bir şarkı gelirse seve seve

benim bestelerime gelince slow şarkılar çıktı bu ara benden onları koyarmıyım bilmiyorum kendi şarkılarıma iltimas geçmiyorum hatta daha acımasızım bakalım kısmet…

 

►Sizi geçtiğimiz ay ne yazikki ekranlara veda eden Yapma Diyorum adlı dizide izlemiştik. Yıllar sonra bir dizide tekrar oynamak nasıl bir duydu? Özlemişmisiniz dizi çekmeyi.

çok zevkli dizi yapmak yeni bir karekter olmak,olmaya çalışmak yapımcı ve kanalın anlaşmazlığına kurban gitti dizimiz olsun sağlık olsun:)

 

►Fan Club sitemiz hakkında neler düşünüyorsunuz, yeterli buluyormusunuz siteyi?

tabii ki çok hoşuma gidiyor benim adıma böyle bir siteyi oldukça özenle yürütmen hatta bi de facebook da açalımmı?

 

►Mutlaka güzellik sırlarınız vardır. Bizimle bir tanesini paylaşırmısınız?

tabii güzellik bence önce sağlıktan gelir ve gülümsemekten gülümseyen göz en güzel gözdür mesela ama eğer felsefe yapmayalım somut şeylerden bahsedelim dersen öncelikle cildime iyi bakmaya gayret eder ve makyajımı çok iyi temizler doğala en yakın nemlendirici ve akşamları yatmadan nemlendiriciden birkaç dk sonra antiaging krem sürerim

hee bir sır eğer akne oluşursa o bölgeye hemen şap yada limon sürerim ve bunlar da akneleri kurutur

 

►Sizi sevenlere en son olarak ne söylemek istersiniz.

beni sevmeye devam etmelerini rica edebilirim ancak ben onları hep mutlu ve sevgi dolu görmek istiyorum

Bizi kırmayıp bu soruları cevaplandırdığınız için çok teşekkür ederim

 

Ø Şimdide sırada En´ler

 

· En son okuduğunuz kitap?

şu anda elimdeki kitap ayşe kulin in umut adlı kitabışu anda elimdeki kitap ayşe kulin in umut adlı kitabı

 

· En sevdiginiz renk?

kırmızı ama bütün renkleri seviyorum mavi beyaz yeşil pembe lila…..kırmızı ama bütün renkleri seviyorum mavi beyaz yeşil pembe lila…..

 

· En son izlediğiniz Film?

melekler ve şeytanlar

 

· Yeni çıkan albümlerden hangi Parçaları beğendiniz?

şu anda yalın ın ah be kardeşim bi de kenan ın albümü dikkatimi çekiyor daha tam dinlemesemde rütbeni bileceksin dikkatimi çekiyor

 

(Nabi NSFC, 06/2009)